PARA
Pôvodné a zaužívane čistenia odstraňujúce nečistoty využívajú mechanické čistenie pomocou vody a čistiacich prostriedkov. Takýto spôsob odstraňuje nečistoty iba z povrchu, ale nečistotu vnútri, v štrbinách a póroch neodstráni. Ani dezinfekčný prostriedok, ktorý mimochodom odstráni taktiež iba povrchovú špinu, nedokáže zabiť baktérie vnútri a tak môžu prežiť, ďalej rásť a množiť sa. Povrch objektu, predmetu je zdanlivo čistý, ale to je len vizuálny dojem.
Čistenie parou
Spomínaný problém však môže vyriešiť para s vysokou teplotou, ktorá preniká hlboko do čisteného objektu. Mŕtve mikroorganizmy v póroch sa potom ľahko odstraňujú vodou a handričkou z mikrovlákna, pričom ich ďalšie množenie je týmto hĺbkovým čistením nemožné. Prednosti tohto čistenia je hlavne zdravotná nezávadnosť, pretože sa nepoužívajú žiadne chemické prípravky. Čistí iba prúdom horúcej pary, ktorá odstraňuje nečistoty a baktérie. Čistenie môžu vykonávať aj ľudia citlivý na chemické prostriedky (nepoužívajú), alergici, ľudia s citlivou pokožkou, astmatici. Okrem ekologickej je aj cenová výhoda, nemusia sa kupovať žiadne chemické prípravky. Potrebujeme len veľmi málo vody a el. energie.
Para
Para sa ako čistidlo používa už mnoho rokov v elektrárňach, na železniciach, lodiach , a.i. Práve preto je využívaná na strojových zariadeniach na odstránenie nečistôt a mastnoty od oleja v strojárstve. Aj pre bežného človeka je známe, že vďaka vysokej teplote para rozpúšťa mastnoty a ničí baktérie. Para je bezpečnejšia pri jej vysokej teplote ak sa využíva jej suchá podoba (suchá para) a vychladne aj rýchlejšie.
Para ako ochranca životného prostredia
Pri všetkých čisteniach sa používajú chemikálie, ktoré svojimi odpadmi zamorujú životné prostredie. Alarmujúce je aj využívanie či zneužívanie vody pod zámienkou ,že ona znovu naprší. Opak je pravdou a vody je nedostatok. Čistenie parou vodu šetrí a chemikálie skoro úplne odstraňuje. Taktiež znižuje spotrebu na ohrev vody.
Para a jej prvotiny
Pre bežné čistenie je potrebné mať vedro s vodou a chemikáliou (pri čistení obsahujúce aj baktérie) a mop, ktorý už pred čistením obsahuje nečistoty. Štandardné čistenie znamená rozmazávanie baktérii po podlahe do kútov, koberca do pórov a pod. Voda obsahujúca chemikálie a baktérie sa z objektu vyparuje a tým podporuje rozmnožovanie baktérii. Čistenie parou odstraňuje špinu, pričom súčasne čistí a dezinfikuje. Okrem toho sa para „dotýka“ každého milimetra povrchu, čím dochádza k uvoľneniu nečistoty a odstráneniu mastnoty. Na povrchu ostáva iba čistá voda, ktorá je vlhká a nie mokrá ako pri bežnom čistení. Teda prvotinami pary sú hygiena vďaka dezinfekcii, bezpečnosť vzhľadom na jej suchú podobu a kvalita hĺbky a plochy ktorú vyčistí.
Vďaka pare čisto bez šmúh
Poznáte to. Vyčistíte podlahu a aj tak sú šmuhy ,ona kĺže a vy ste v kŕči či sa niekto nezraní. Vďaka pare, šmuhy a kĺzanie, teda baktérie a mastnota, ktoré to spôsobujú sú odstránené.
Para ako dezinfektor
Laboratórne a nemocničné výskumy pôsobenia prehriatej pary na mikroorganizmy vyskytujúce sa v nemocnici, dokázali rýchle zabitie infekčných mikroorganizmov, ku ktorému dochádza s prehriatou parou už do dvoch sekúnd. Rovnako dopadol výskum aj v domácom prostredí. V domácom prostredí sa najlepšie darí baktériám vo vlhkých podmienkach ako napr. obkladačky, vane, sprchové kúty, umývadlá a pod. Baktérie si vytvárajú zo slizu istý film .ktorý odoláva chemickým prostriedkom dlhú dobu. Para svojim vysokým teplom ničí tento film a baktérie pod ním. Po 30 sekundách čistenia bolo zničených 90-100% baktérii. Ďalším krokom je vysanie baktérií a nečistôt v bezprašnej nádobe bez vrátenia mikróbov spať do ovzdušia.
Všetky tieto dezinfekčné postupy sú potrebné ako pomoc pri prevencii infekcii v nemocniciach, ordináciách , zariadeniach pre deti a starých ľudí a taktiež v prostredí, kde sa pripravuje jedlo. Je to neuveriteľný pokrok v boji proti mikroorganizmom. Dezinfikuje a odstraňuje zápachy v nemocničných zariadeniach bez použitia toxinov, škodlivín, chemikálii.
Špeciálne „služby“ pary
Najväčším súčasným estetickým problémov chodníkov sú žuvačky. Prostredníctvom pary a vhodným ekologickým čistiacim prostriedkom , je možné žuvačku odstrániť rýchlo a bez zvyškov. Sila pary (8barely) a biologické čistidlo , zbaví žuvačku lepkavosti a rozpustí ju. Tento spôsob je vhodný aj pre podlahy, koberce, čalúnenia a vstupné rohože v interiéroch. Takisto aj pre externé povrchy ako chodníky, betón a prírodný kameň.
Systém pary
Základom prístroja o veľkosti vysávača je bojler, ktorý premení malé množstvo vody na vysoko účinnú paru, ktorá dosahuje až 150 stupňov. V prípade parných čističov hovoríme o tzv. „suchej pare“ , ktorá je veľmi účinná pri odstraňovaní nečistôt a mastnoty, ale šetrná k povrchom ktoré nemočí iba zvlhčuje.
Ovládanie párneho čističa je veľmi jednoduché. Pred samotným čistením nalejeme do stroja malé množstvo vody, stroj zapneme a podľa potreby uvoľňujeme paru pomocou spúšťača hadice. Pri výberu najvhodnejšieho typu parného čističa, by sme mali najprv zvážiť či chceme jednokotlovy – dvojkotlový čistič. Tu platí, že vyššia kvalita viac stojí, avšak v tomto prípade musíme myslieť dopredu. Menšia energetická náročnosť dvojkotlových prístrojov nám pri dlhodobejšom používaní zaručí rýchlu návratnosť vložených investícií . Ďalší faktor, ktorý treba pri výbere čističa vziať do úvahy je objem bojleru – ten je veľmi dôležitý pri výbere jednokotlového čističa. Je logické čím je bojler väčší tým menej doň budeme nalievať vodu. Preto je aj tu najvýhodnejší dvojkotlový čistič, ktorý i s pomerne malým množstvom vody zaručí dostatočne dlhú produkciu pary.